Lankojärven tapahtumassa oli puuhaa lapsillekin. Kuva: Erkki Torikka
TORNIONLAAKSO – Sää suosi lauantaina järjestettyä Avoimet kylät -tapahtumaa. Aurinko paistoi täydeltä terältä ja lämpömittarien lukemat kuuluttivat kaikille oikeaa hellepäivää. Lempeä tuuli – joka puhalsi paikka paikoin melkein tukan päästä – piti huolen siitä, että olo avoimissa kylissä ei käynyt tukahduttavaksi.
Tapahtumaan osallistuneissa kylissä Meltosjärvellä, Etelä-Portimojärvellä, Lankojärvellä, Juoksengissa ja Turtolassa oli mukana kyläläisiä ja sopivasti vieraita. Kyläelämä näytti parhaat puolensa, sillä kielet lauloivat ja jutellessa tuli tehdyksi monenlaisia talkooaskareita oman kotikylän hyväksi.
Avoimet kylät -tapahtuma on lunastanut paikkansa kesätapahtumien kirjossa. Vaikka se on usein ”tapahtuma” vain siinä mielessä, että kyläläiset tekevät yhdessä ympäristö- ja muita talkoita, se tarjoaa esimerkiksi uusille kyläläisille oivan tilaisuuden soluttautua muina naisina ja miehinä mukaan kylän elämään.