Toimittaja: Kaisu Niska

Yrittäjänaiset skoolaavat shamppanjalla juhlistaen yhdistyksen saamaa tunnustusta. Vasemmalta Asta Keränen, Marjo Konttaniemi, Sinikka Lakkala, Tuula Vanhapiha, Maarit Hanhirova, Marja-Helena Niemi ja Mervi Rastas.

YLITORNIO – Ylitornion Yrittäjänaiset ry valittiin lokakuun alussa Suomen Yrittäjänaisten vuoden 2018 aktiivisimmaksi yhdistykseksi. Hallituksen kokouksessa Ylitorniolla Yrittäjänaisten liittokokouksessa mukana olleet puheenjohtaja Mervi Rastas sekä pellolainen Asta Keränen kertoivat muita kuulumisia ja uutisia liittokokouksesta.

– Saatu tunnustus osoittaa, ettei meidän kannata väheksyä itseämme, Mervi Rastas sanoo.

Naiset miettivät, miten aktiivinen yhdistys sitten on muihin verrattuna. Yhdistyksen jäsenmäärä on tätä nykyä 54, kun esimerkiksi Helsingin Yrittäjänaisissa on noin 400 jäsentä.

– Mutta suhteutettuna paikkakunnan asukasmäärään ja yleensä naisyrittäjien määrään meillä on paljon jäseniä, Rastas sanoo.

Lue lisää Meän Tornionlaakson sivulta 12.

Sivustolla käytetään evästeitä, jotta voimme varmistaa sivuston toiminnan sekä mm. kävijäseurantaan. Hyväksytkö evästeiden käytön?