Toimittaja: Anna-Maria Vainionpää

Meklari Markku Tapio huudattaa yleisöä hirvenlihan ostoon. Matti Mänty seuraa toimitusta silmä tarkkana. Kuva: Anne Tapio.

RATTOSJÄRVI – Metsästysseura Junkan Erä ry vietti ensimmäisiä peijaisiaan toissalauantaina Rattosjärven entisellä kyläkoululla. Samalla juhlistettiin seuran ensimmäistä toimintavuotta.

Paikalle oli saapunut noin sadan hengen nälkäinen joukko nauttimaan käristystä. Ilta lähes viisinkertaisti pienen kylän asukasluvun. Tapahtuma osoitti jälleen yhteisöllisyyden ja kasvotusten porisemisen arvon.

– Oli yllättävää, että tilaisuus houkutteli paikalle niin paljon väkeä. Paikalla oli entisiä ja nykyisiä kyläläisiä ja heidän sukulaisiaan muuta Suomea ja Ruotsia myöten, seuran aktiivi Hannu Lehtimäki kertoo.

”Oman väen” lisäksi peijaisperinnettä oli tullut seuraamaan myös yksi hollantilainen vieras.

Lue lisää Meän Tornionlaakson sivulta 3.

Sivustolla käytetään evästeitä, jotta voimme varmistaa sivuston toiminnan sekä mm. kävijäseurantaan. Hyväksytkö evästeiden käytön?