Toimittaja: Kaisu Niska

Ylitornion Riistanhoitoyhdistyksen toiminnanjohtaja Markku Mattila luovutti yhdistyksen pöytästandaarin Juhani Rautiolle.

YLITORNIO – Metsästysseura Ylitornion Eränkävijät ry vietti viime lauantaina 70-vuotisjuhlaansa Ainiovaaran hiihtokeskuksessa. Hyytävä pohjoistuuli ja pakkanen eivät estäneet eränkävijöiden juhlavieraita saapumasta paikalle ja nauttimasta, kuten seuran puheenjohtaja Pekka Pukema tervehdyssanoissaan mainitsi, ”erinomaisen hyvästä lähiruoasta”. Parkkipaikalla viimassa seisovia autoja käytiin kuitenkin välillä käynnistelemässä.

– Aamukokoontumiset viileinä syysaamuina, hiljaisuus, metsän tuoksut ja käskynjako nuotion ääressä, listasi Pukema alkusanoissaan ne asiat, mitkä kuuluvat metsästyksen tärkeisiin ja muistorikkaisiin hetkiin.

Metsästäjän kotiin hankkima ruoka on sekä luomua että lähiruokaa. Luomuksi katsotaan ruoka, johon ihminen ei ole päässyt vaikuttamaan. Lähiruoaksi katsotaan noin 80 kilometrin säteeltä hankittu aines.

– Tänään nautimme siis ruoasta, jossa toteutuvat nämä molemmat seikat, Pukema totesi ja toivotti läsnäolijat tervetulleiksi hyvän ruoan ystävien juhlaan.

lue lisää Meän Tornionlaakson sivulta 13

Sivustolla käytetään evästeitä, jotta voimme varmistaa sivuston toiminnan sekä mm. kävijäseurantaan. Hyväksytkö evästeiden käytön?