Toimittaja: Kari Kauppinen

YLITORNIO – Yksi Et-Po 72:n ja koko lappilaisen jääkiekkoilun suurimmista pelaajista, Jani Rautio, jatkaa peliuraansa ainakin vielä yhden kauden verran kotikunnan joukkueen riveissä.

Kuluvalla seuran 50-vuotisjuhlakaudella Ainiovaaran Jäähallin jäällä nähdään takuuvarmasti tuttua juonikkuutta ja taitoa, kun aina tyylikäs keskushyökkääjä aloittaa yhdennentoista kautensa seuran edustusjoukkueen paidassa, pidettyään taukoa jääkiekosta vajaan kymmenen vuoden verran ennen peliuran jatkumista kaudella 2019-20.

Joukkueen konkariosastoon sekä koko sarjan vanhimpiin pelaajiin kuuluva ja himoharjoittelijana nykyisin tunnettu Rautio on varmasti yksi koko sarjan kovakuntoisimpia pelaajia 45-vuotiaana. Se on mahdollistanut tällaisen harvinaislaatuisen paluun pelikentille vuosikymmenen tauon jälkeen.

Oman lisämotivaation pitkän peliuran jatkamiselle on varmasti tuonut myös todella harvoille mahdollistuva tilaisuus pelata oman poikansa kanssa samassa joukkueessa. Tämä toteutui kun Jani sekä hänen poikansa Kalle Rautio edustivat molemmat Et-Poa kaudella 2019-20. Nähtäväksi jää, pelaavatko isä ja poika keväkaudella samassa ketjussa Et-Pon riveissä, sillä tällä hetkellä asevelvollisuuttaan suorittava Kalle vapautuu joulukuussa armeijan harmaista.

Isä-Raution peliotteita päästään kuitenkin ihastelemaan jo tulevana lauantaina 13. marraskuuta kello 16 Ainiovaaran Jäähallissa, kun Et-Pon vastustajaksi saapuu Kuhmon Kiva Hockey Team.

Sivustolla käytetään evästeitä, jotta voimme varmistaa sivuston toiminnan sekä mm. kävijäseurantaan. Hyväksytkö evästeiden käytön?