Toimittaja: Minna Siilasvuo

Paavon malja siirtyi vuodeksi Ylitornion terveyskeskuksen haltuun. Annikka Tuohino ja Maarit Kronqvist (oik) antoivat maljan Hanna Hiltusen ja Sirpa Uusimaan hoiviin.

YLITORNIO – Ylitorniolla on synnytetty hiljattain Lapin läänin suurin Lions Club, kun LC Ylitornio ja LC Aavasaksa löivät hynttyynsä yhteen ja yhdistyivät LC Ylitornion nimen alle. LC Ylitornio sai kertarysäyksellä tusinan verran uusia jäseniä, ja klubin jäsenmäärä kasvoi 50:een.

Tilaisuutta juhlistettiin kuukausikokouksessa lasillisella kuohuviiniä ja uusille jäsenille jaetulla viirillä.

– Yhdistys perustettiin jo vuonna 1956, ja vaikka perustajajäseniä ei ole enää mukana, vanhin jäsenemme Jorma Koivisto tuli mukaan toimintaan ihan yhdistyksen alkumetreillä. Hän on edelleen yhdistyksen kantavia voimia ja on aina mukana kokouksissa, klubin presidentti Annikka Tuohino kiitteli.

Lue lisää Meän Tornionlaakson sivulta 8.

Sivustolla käytetään evästeitä, jotta voimme varmistaa sivuston toiminnan sekä mm. kävijäseurantaan. Hyväksytkö evästeiden käytön?