Toimittaja: Kaisu Niska

YLITORNIO – Eläkeliiton Ylitornion yhdistyksellä on takanaan jo 45 vuoden mittainen historia. Juhlapäivää vietettiin suurella joukolla Ylitornion seurakuntatalolla, jossa mukana oli myös Eläkeliiton Lapin piirin puheenjohtaja Marja-Liisa Oinas.

Tunnustuksena pitkäaikaisesta yhdistyksen jäsenyydestä ja toiminnasta eri tehtävissä tilaisuudessa jaettiin liiton viirit.

Yhdistyksen nykyinen puheenjohtaja Ossi Huhtanen sai hopeisen ansiomerkin tunnustuksena toiminnastaan.

Tilaisuuden aluksi kirkkoherra Matti Salminen piti hartaushetken, jonka hän kuitenkin aloitti hyvin humoristisesti kyselemällä, mikä suuri kirkkopyhä on seuraavana sunnuntaina ja mikä sanonta kyseiseen pyhään liittyy. Tämä aiheutti naurunremakan, joka yltyi, kun Salminen totesi vielä, että nyt alkaa olla sitten jo kiire.

Salminen paljasti myös, että mikäli ”hellustelu menee vakavammaksi”, enää ei tarvitse odottaa viikkoa päästäkseen naimisiin, vaan pikavihkiminenkin on mahdollista.

Varsinaisessa hartauspuheessa Salminen käsitteli aihetta, kenen puoleen pitää kääntyä, kun elämässä on hätä.

Seurakunnan muistamisena Salminen lahjoitti yhdistykselle kirjan, joka sisältää rukouksia kaikkialta maailmasta.

Lue koko juttu Meän Tornionlaakson sivulta 8–9.

Sivustolla käytetään evästeitä, jotta voimme varmistaa sivuston toiminnan sekä mm. kävijäseurantaan. Hyväksytkö evästeiden käytön?