Toimittaja: Kari Kauppinen

Satakunta henkilöä oli juhlimassa Niuron pihapiirissä.

Ylitornion kotiseutujuhlaa ja Ylitornion museo- ja kotiseutuyhdistyksen 40-vuotisjuhlaa vietettiin Niuron pihapiirissä viime sunnuntaina. Väkeä oli satakunta. Lohikeittoa ennen juhlaa riitti noin 90 henkilölle.

Yhdistyksen puheenjohtajalla Jorma Törmänen esitti juhlassa vetoomuksen.

– Yksi huoli meillä on. Me toiminnassa mukana olevat alamme olla jo varttuneessa miehen tai naisen iässä. Yhdistyksemme tarvitsee uutta voimaa.

– Siksi esitän hartaan toivomuksen, että nuoret liittyisivät yhdistykseen jäseneksi ja tulisivat mukaan toimintaan. Tämä on aivan mukavaa hommaa, ja jos ei ihan neljääkymmentä vuotta jaksa, niin vähempikin riittää.

Lue lisää Meän Tornionlaakson sivulta 2.

Sivustolla käytetään evästeitä, jotta voimme varmistaa sivuston toiminnan sekä mm. kävijäseurantaan. Hyväksytkö evästeiden käytön?